W montażu klimatyzatora jak widać naprawdę nie ma filozofii, szczególnie ze większość producentów środkowej półki (McQ, LG czy Fuji) dołącza czytelne instrukcje. Motyw przewodni postu to pytanie odessać czy przedmuchać. Nie ma opcji przedmuchać.
To tak jak zapytać towar kupić czy ukraść, a tutaj jeszcze Pan Adam na stronie "arbiter" to już prawie guru od splitów.
Wychodzi na to, że do rzeszy pseudo fachowców, którzy nawet w pompę nie zainwestują przyłącza się rzesza zdesperowanych wysoką ceną montażu majsterkowiczów. Może by tak sprawdzić bilans sprzedaży i odzysku freonów przez polskie hurtownie.
Generalnie artykuł na arbiterze dość wesoły:
- Ktos moze mi pomoc w odcyforwaniu olaczen elektrycznych . Gdzyz klimatyzator zaczyna chlodzic . Ale sprezarka w jednsotce zew sie nie odpala ani wiatrak nie kreci :(
-zamontowalem wg instrukcji - dziala - odnosze jednak wrazenie ze zamalo odpowietrzylem bo dosyc glosno chodzi...
-rok czasu padł silnik od wentylatora i kompresor teraz mam złom za oknem który nie działa a zaczynało sie od zamarzania całego modułu wewnetrznego pokrywał sie 4 milimetrowa warstwa szronu i ten szron blokował jakikolwiek przepływ powietrza do chłodzenia
-Ja rowniez mam problem, nie odpowietrzylem instalacji po instalacji, pracuje ale jakby slabo, co moge w tej sytuacji zrobic?
To tak jakby napisać zbudowałem samochód tylko się kółka nie kręcą, bo przyspawałem, ale było taniej.
Następne będą pompy ciepła z lodówek, bo zasada działania ta sama. mogli pokonac i opylić wszystko łącznie ze złotem to by się hałastra ucieszyła.Ajajaj ajwaj!A tak na tą chwilę tylko mącenie ,a Glapiński ta ,a Kaczyński tamto i na tym koniec pieśni na szczęśćie dla nas.Przynajmniej jest nadzieja ,że tak szybko NBP nie rozwaląPrzestępcza Organizacja ma chrapkę na 350 ton złotaPrzymiot to określenie cechy człowieka uznawanej za pozytywną. W jaki zatem sposób może być "wątpliwa" skoro jej charakter jest z góry określony w nazwie? - nie powinno się używać słów, których znaczenia się nie rozumie. Widać, że na siłę chciał być uszczypliwy i pogardliwy, ale nie umiał doktorek nawet i tego. Jak to mówi Marsz. Hołownia - obrazić też trzeba umieć: zgromadzonego, w NBP, oraz 170 mld. zł. jako gwarancja wypłacalności Polski. To wszystko szlak trafi gdy Tusk wcieli nas do UE-kołchozu.Nie możemy do tego dopuścić !
 
 
Kolektory własnej produkcji oglądałem 2001 i powiem ze wykonaniem niewiele odbiegały od dzisiaj produkowanych a dodatkowo wykorzystano szyby zespolone i grubszą izolację

 

Wygląda na to, że stworzyłem wątek nieśmiertelny... Niezbyt często zdarza się, żeby dyskusja trwała już ponad dwa lata.
I z niezwykłą satysfakcją czytam też pełne zgrzytania zębami wypowiedzi instalalatorów. Nie ukrywam - taki też był mój cel.
Ale bardziej merytorycznie - to, że niektórym majsterkowiczom nie udało się właściwie zamontować samodzielnie urządzenia jest tylko potwierdzeniem reguły, że da się to zrobić właściwie. Karygodne błędy zdarzają się równie często tzw. fachowcom. I wierzcie mi - naprawdę nie są to pojedyncze przypadki.
Ja zaś dokonałem owego "haniebnego" czynu osobiście - zamontowałem w zeszłym sezonie własną klimatyzację i po dwóch sezonach stwierdzam: działa bez zarzutu.
To samo dotyczy współautora stworzonego rok temu przewodnika.
Jakby komuś artykuł na Arbitrze nie wystarczał, to proszę bardzo - oto jeszcze jeden, ku zgryzocie jednych i uciesze drugich:Właśnie zastanawiałem się żeby połączyć klimatyzacje z wentylacją, ale wiesz jak to wszystko klęknie w dniu wesela to bedzie lipa. Ponadto u nas temperatury są dziś nieprzewidywalne raz jest 38 stopni wielka duchota raz 18..... byłem na weselu 280 osob, upał straszny, jeszcze nie zjedlismy pierwszego dania ja juz miałem mokrą koszule. Nie mowie o tańcach. Także klimatyzacja musi chłodzić non stop. Oprócz tego oczywiście bede montował dwie centrale wymieniające powietrze, jedna na parter druga na piętro. 3 wymiany powietrza w ciagu godziny ok 4000 m3 na godzine. Myśle że gdy połącze to w całość czyli wentylacja/klimatyzacja w jednym może to nie funkcjonować za dobrze.
 

 

Co do pomp wychodzi na to ze nie jestem na czasie, bo takiej samoróbki jeszcze nie spotkałem.
Co do klientów na lodzie to całym szacunkiem sami na ten lód weszli. Trochę miałem takich serwisów i proszę wybaczyć nie mam litości, bo stan, w jakim zastaję sprzęt jest winą własnego nieudolnego montażu albo takiego za 400 zł.
Piszę, 400 bo taka ulotkę znalazłem w markecie z pieczątką i adresem firmy i przez telefon potwierdzono ze jak do 4 m, na balkonie, i skropliny na balkon to 400. A ja biorę więcej i tyle. Jak do tej pory nie miałem ani jednego serwisu gwarancyjnego a umowy serwisowe staram się podpisać prawie ze wszystkimi klientami.
I jeszcze raz powtarzam nie mam nic przeciwko własnemu wykonaniu, jeżeli jest na odpowiednim poziomie, sam sprzedawałem bez montażu. Wcześniej czy później każdy zdzwoni po serwis nawet, jeśli to będzie po roku dwóch albo trzech latach, no chyba ze nie będzie naprawiał tylko wymieni samodzielnie na następny.
W takim razie proponuje pozostawic wolne miejscen na chlodnice w centarli wentyacyjnej i koniecznie rekuperator ciepla w centrali wenylacyjnej. Dostarczanie ciepla z zewnatrz i nie ochlodzenie jego troche mija się z celem pracy klimatyzacji nasciennej. W centrali wentylacyjnej najlepiej zastosowac chlodnice wielo stopniowa i zalanczac agregaty zaleznie od temperatury nawiewu. Mam pare sal w obsludze serwisowej i wiem z doswiadczenia że polaczenie wentylacji z chlodnica freonowa oraztypu split jest najlepszym rozwiazaniem Rozumie że proponujesz aby w centrali wentylacyjnej odbywało się schładzanie powietrza, rekuperacja i to byłoby lepszym rozwiązaniem niż instalacja klimatyzatorów naściennych? 
Czy byłoby to tańsze rozwiązanie niż zakładanie wentylacji i klimatyzacji z osobna? 
Na pewno bardziej estetyczne, nie wisiałyby urządzenia wewnętrzne. Mi już ręce opadły jak PiS wygrał drugi raz wybory, przypomnijcie sobie czarne protesty, zagarnianie TK i wszystkich instytucji (zwolnienia bez podania przyczyny) to już w pierwszej kadencji było widać co będą robić w drugiej. I mądrzy Polacy teraz zmieniają zdanie, szkoda że po szkodzie.
Projektant klimatyzacji doradził mi bym nie instalował ogrzewania pomieszczeń z wentylacji wszak i tak bedą grzejniki a instalacja takiej centrali to duże koszty, a i tak grzeje się całodobowo. No i wiesz podczas imprezy zimą gdzie wpadnie 100 lub 200 osob na sale i tak trzeba bedzie chłodzić pomieszczenie. 

Moja propozycja wygląda następująco montujesz splity na ścianie. Ja osobiście polecam markę LG (nie zawiedziesz się cena, jakość dostęp do części zastępczych) Prowadzisz kanały wentylacyjne i przygotowujesz na przyszłość możliwość podłączenie centrali wentylacyjnej z chłodzeniem czyli kanały izolowane. Co do ilości agregatów zewnętrznych można zastosować system LG Jeden agregat kilka jednostek wewnętrznych sprawdź : LG SYNCHRO. Oczywiście sprzęt Hilux też Cię nie zawiedzie i będzie służył przez wiele lat dostarczając miłego chłoduCentrala wentylacyjna z z wymiennikiem krzyżowym i chłodnicą(freonową lub woda lodowa) , tutaj potrzeba by odpowiednich obliczeń zależnych od specyfiki obiektu, to i tak najlepsze rozwiązanie. A co do awaryjności takiego zestawu, to jest ona zależna od kompetencji serwisu, który będzie to obsługiwał. Innymi słowy, nie baw się w splity, i multisplity. Ty potrzebujesz sprzętu, który zapewni komfort i będzie pracował ,,w tle" a ty o nim zapomnisz. Montować rekuperator w centrali która działa przez kilka godzin raz w tygodniu, za takie herezje kiedyś na stosie palili. Zwrot inwestycji za jakieś 250-300 lat pamiętajmy ze w sali weselnej "sezon B" to listopad, styczeń, czasem luty. Najprościej nawiew i wyciąg świeżego powietrza można przyjąć spokojnie 30m3/h na osobę, można zamontować centralę, ale osobiście bardziej polecam prosty układ filtr, nagrzewnica, wentylator najwyżej zwielokrotniony, do tego klimatyzatory splity, przy czym do potrzebnej mocy chłodniczej należy dodać zapas na schłodzenie świeżego powietrza z +35 na +20. Najlepiej sprawdzają się klimatyzatory kanałowe z małą prędkością nawiewu, albo kasety, klimatyzatory naścienne przeważnie komuś wieja na kark Co do wyboru marek, polecam coś co na pewno będzie miało za kilka lat serwis, z tańszym wydaniu może być MDV, McQuay 

 

A ja chciałbym ponownie zwrócić Waszą uwagę na rozwiazanie klimatyzacji z węzownicą i przekazaniem nadmiaru energii do dolnego żródła. Żaden z dotychczas podawanych argumentów nie przekonał mnie a szczególnie ten o małym COP. 
Zapraszam do wykonania myślowego eksperymentu. Mamy pompę ciepła o mocy grzewczej 10KW. Do podgrzewania cwu mamy dowolny pierwszy z brzegu zasobnik z wężownicą o małej powierzchni. Jesli podłaczymy wężownice bezpośrednio do skraplacza to po uruchomieniu pompy ciepła póki woda w zasobniku jest zimna wszystko jest w porządku, jeśli jednak woda w zasobniku sie troche podgrzeje, zaraz pojawia się problem zbyt ciepłego powrotu do skraplacza. Wtedy wkracza do akcji presostat i zabawa sie kończy zanim woda w zasobniku podgrzana zostanie do zadanej temperatury. Do tego momentu wszyscy chyba jesteśmy jednomyślni. Ale idzmy dalej: Żeby problem załatwić musimy do wyboru: a) zmniejszyć moc pompy ciepła-nierealne, b) zwiekszyć powierzchnie oddawania ciepła w zasobniku- drogie. 
 
A teraz możliwe rozwiaząnie C): Za wężownićą patrząc w kierunku przepływu włączamy zwykły grzejnik, radiator, kaloryfer klimatyzator czy jak to się tam jeszcze nazywa. Ale uwaga: grzejnik wieszamy na ścianie kotłowni, ale łączymy go za pomocą elastycznego węża ale nie"na sztywno". Taki układ pracuje już inaczej i pozwala na nagrzanie zawody w zasobniku do zadanej wartości. Co prawda gorąco robi się w kotłowni, ale COP rośnie w stosunku do przykładu z samą wężownicą. Rośnie, bo maleje temperatura skraplania. Teraz ujawni się ukryty cel przyłączenia grzejnika na wężach elastycznych klimatyzacji. Wyobrażmy sobie, że teraz powoli, ukradkiem przesuwamy ten grzejnik coraz bliżej rurociągu dolnego zródła, jeśli nikt nas na tym niecnym procederze nie przyłapie, to beszczelnie kładziemy ten grzejnik na rurociągu dolnego żródła a nastepnie owijamy to folią czy kocem a może nawet kołdrą, a wszystko po to, aby kaloryfer jak najwiecej oddał do obwodu żródła. Pytanie brzmi: W którym momencie zbliżania grzejnika zacznie spadać COP a moze nie spadnie?? 

Tagi

Nowości

choroba

2020-04-26 16:33
Liczba wszystkich zakażonych koronawirusem na świecie od 2019 r. wynosi niemal 2,9 mln. W USA stwierdzono już 940 tys. zakażeń - najwięcej na całym świecie. W Europie Hiszpania (223 tys.) wyprzedziła Włochy (195 tys.) pod względem liczby potwierdzonych przypadków. W pierwszej szóstce państw z...

zawór

2016-04-11 22:33
Zawór 3D to do obiegu wody lodowej, a nie w obiegu chłodniczego. Chłodnicę glikolową już mam zamontowaną w centrali od początku, agregaty na glikol też mam, więc inwestuję tylko w pompę, rury i trochę automatyki.    Pytanie jeszcze odnośnie pompy obiegowej - czy można zastosować...

na zachód

2016-03-05 19:23
Jak widać można, czego jakoś nie dostrzegają przedstawiciele UE i KE. Dzięki tej niemocy Europę zalewają tłumy darmozjadów i tych niechętnych do obrony własnej ojczyzny. Tutaj bez większego wysiłku mają zapewniony beztroski byt. Jeżeli w Syrii nie ma mężczyzn, którzy potrafią walczyć o własne...

historie

2016-03-05 19:20
Tak dla historycznej ścisłości, to największy wpływ w rozwój współpracy rosyjsko-niemieckiej miał Buzek, bo Nord Stream zbudował rurociąg bałtycki kiedy broniąc interesów naszego odwiecznego przyjaciela i sojusznika - Ukrainy, rząd Buzka nie zgodził się na budowę drugiej nitki rurociągu jamalskiego...

Grzanie i klimatyzacja

2012-09-09 15:49
  Umyśl sobie że przez pompę ciepła, klimatyzację płyną dwa jego strumienie; jeden z dolnego źródła do wężownicy, a drugi z dolnego źródła do dolnego źródła, ten pierwszy to ok. 1/3 całości. Najprościej jak można to: korzystasz z 1/3 ciepła, ale płacisz za transport całości, w tych...

o montażu klimatyzacji

2012-06-09 18:47
Tak czytam i czytam, i oczom nie wierzę, bo jeśli ktoś choć odrobinę uczył się fizyki to musi się mocno śmiać z tej dyskusji o wilgoci, parze wodnej i utracie czynnika chłodzącego. Przy średnicach rur 3/8 i 1/2 i długościach 2-3 metrów całkowita zawartość powietrza w nich to 150-250 ml. Przy...

informacje o klimatyzacji

2011-09-21 18:18
Dlaczego używa się dwóch metod odpowietrzania instalacji chłodniczej w klimatyzatorach "dzielonych"? Czy używanie pompy próżniowej jest konieczne w przypadku, gdy długość przewodów "freonowych" jest standardowa (tzn. użyte są przewody dołączane do zestawu), a urzadzenie jest napełnione...

klimatyzowanie

2011-09-21 18:17
 Kazda robote mozna wykonac dobrze, albo ja spieprzyc. Wlasnie ogladam takich fachowcow w Usterce na TVN-ie. Powietrze w instalacji freonowej oprocz tego, ze zawiera wilgoc jest tez gazem nieskraplajacym sie (w zakresie temp. i cisninia pracy klimatyzatora) dlatego bedzie zalegac w...