klimatyzowanie

2011-09-21 18:17

 Kazda robote mozna wykonac dobrze, albo ja spieprzyc. Wlasnie ogladam takich fachowcow w Usterce na TVN-ie.
Powietrze w instalacji freonowej oprocz tego, ze zawiera wilgoc jest tez gazem nieskraplajacym sie (w zakresie temp. i cisninia pracy klimatyzatora) dlatego bedzie zalegac w najwyzszych partiach ukladu. Jest to przewaznie skraplacz. Zalegajac w skraplaczu zmniejsza powierzchnie wymany ciepla, podnosi cisnienie skraplania, spada sprawnosc energetyczna.
Urzadzenie dziala, ale jak dlugo? Klient jest tylko zawiedziony, bo urzadzenie ktore mialo utrzymac 18 stopni ledwie osiaga 24, a licznik energii nabija i nabija...Niezaprzeczalnie taka metoda instalowania splitów przy krótkiej instalacji jest praktykowana. Co więcej, jak dowiedliśmy, mówią o niej również producenci.

Czy więc zjawisko poślizgu (ok.4,5stC dla R407c o ile dobrze pamiętam) ma istotne znaczenie dla "standardowych" instalacji małych klimatyzatorów (których jedynie ten problem dotyczy).
I drugie zagadnienie:
Jak natomiast będzie wpływała na pracę sprężarki i na cykl zmiany stanu skupienia, różnica w ciśnieniu czynnika roboczego?
Przy opróżnianiu pompą bowiem, ciśnienie w instalacji już napełnionej będzie niższe, niż przy spornej metodzie, gdyż czynnik "wypełni" podciśnienie, które przy przepłukiwaniu nie wystąpi.
Oczywistym jest, że przy dłuższej instalacji metoda ta nie wchodzi w grę, i to nie tylko ze względu na wilgoć znajdującą się w powietrzu.